Leinster Championships!

Fantastic weekend at the Leinster Championships with GAC athletes winning 9 Gold, 8 Silver, 6 Bronze and two 4th places.
Results to hand:
U19; Katy Conroy 3rd in 800m

Isobel O'Grady 2nd in TJ
U18: Cillian Browne 2nd in 1500m & 3K
Lorcan Lalor 2nd in 400mH
U17: Ara Freeman 1st in 100m & 200m
Amaris Borel 1st in 300mH & 400m
Conor Dempsey 2nd in 400m & 300mH and 3rd in 100m & 200m
U16: Richael Browne 3rd in 800m & 4th in HJ & 5th in the 1500m.
U15: Alana Ryan 1st in 100m & 200m
Louis Lalor 2nd in 250mH
Noah Daly 3rd in LJ

Aoife McTague 4th in 2K Walk
U14: Ben Jones 1st in 800m & 1500m
Ben Mooney 1st in 200m
Josh Pyper 2nd in 200m
Sophie Nicholson 3rd in 800m & 4th in HJ
Some great performances from several of our other competing athletes also, in particular from Troy Scully in the U15 800m & 1500m finishing 5th in both with new PB's and also from Sarah O'Connor in the U14 1500m.
Well Done to all the athletes and coaches!

Sign up for Newsletter

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Forest Feast Launch with GAC 2015

https://youtu.be/XNR7iuI6ufg

Sunday Run

Sunday run this coming Sun.30th June is Roundwood! Meet at the filter beds at 9.20am for short warm-up, ready to run by 9.30am. All club athletes welcome, but children must be accompanied by an adult.

County Track & Field Results

Athletics Wicklow T&F Champs-Track & TJa
Adobe Acrobat Document 538.5 KB
Athletics Wicklow T&F Champs-Track & TJa
Adobe Acrobat Document 521.8 KB
Athletics Wicklow T&F Champs-Field Event
Adobe Acrobat Document 721.4 KB
County Awards Scheme 2019-Medal Awarded.
Adobe Acrobat Document 37.7 KB
County Awards Scheme Forms Girls U8-U9-U
Adobe Acrobat Document 470.8 KB
County Awards Scheme Forms Boys U8-U9-U1
Adobe Acrobat Document 446.8 KB

Selection of Relay Teams

Relay Team Selections.doc
Microsoft Word Document 19.0 KB

Link to Throws Videos

Discus Technique

UPCOMING EVENTS

 

  1. Bray Invitational Event, Greystones Tues 25th June. (Entries closed)

  2. National Juvenile Games (U9-U11) & U12/U13 Field Events, Tullamore, Sat. 29th July

  3. National League Round 2, Athlone or Santry, Sun.30th June

  4. Wicklow County Road Race, Jack White’s, Brittas Bay, Wed 3rd July @ 7.15pm

  5. National Juniors & U23’s, Tullamore Sat. 6th July. (Entries close Wed 26th June)

  6. National Juvenile T&F Championships Day 1, Tullamore, Sun. 7th July

  7. National Juvenile T&F Championships, Day 2, Tullamore, Sat. 13th July

  8. National Juvenile T&F Championships, Day 3, Tullamore, Sun. 14th July

  9. National League Final, Tullamore, Sat. 20th July

  10. National Juvenile B Championships & Relays, Tullamore, Sun. 21st July

  11. National Senior T&F Championships, Sat 27th/Sun 28th July, Santry.

  12. Cork City Sports, Wed 14th Aug. CIT Cork

  13. National Masters Championships, Tullamore Sun. 18th Aug. Tullamore

  14. Morton Games, Wed 21st Aug. Santry